Na pierwszy rzut oka problemy związane z tokiem mogą wydawać się bardzo skomplikowane, a przepisy Regulaminu studiów niejasne. Dlatego zamiast czytać Regulamin, poszukujemy wiedzy na temat naszych praw w innych źródłach – na forach internetowych lub u starszych kolegów. Często zapominamy, jak szybko może zmieniać się prawo. To wszystko działa na naszą niekorzyść, ponieważ informacje uzyskane w ten sposób mogą okazać się niekompletne lub nieaktualne. W wielu przypadkach bardzo ważne są terminy – dlatego im szybsza reakcja na problem, tym większe są szanse na sukces. Dlatego przygotowaliśmy małą pomoc, która pozwoli swobodnie poruszać się w sferze praw i obowiązków studenta, wynikających z Regulaminu Studiów.


„Słownik terminów regulaminowych” to propozycja szybkiej, podręcznej pomocy przy korzystaniu z Regulaminu studiów obowiązującego studentów rozpoczynających studia po 1 października 2012. Zawiera 48 haseł dotyczących pojęć zawartych w Regulaminie studiów i w samej ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym.


Założeniem „Słownika” było przygotowanie haseł w sposób kompletny. Hasło zawierają wszystkie potrzebne informacje na temat danego zagadnienia. Kolorem czerwonym zaznaczone są treści szczególnie istotne; przeważnie są to terminy, których przekroczenie uniemożliwia skorzystanie z opisanej instytucji. Aby pełniej zrozumieć opisywane zagadnienie hasła zawierają odwołania do innych pojęć opracowanych w publikacji, odwołania do konkretnych przepisów prawnych (lub źródła) oraz przygotowane przez nas grafy.
W wielu miejscach „Słownika” znajduje się informacja o wnioskach formalnych, które należy złożyć, aby skorzystać z przysługujących studentom praw. Jeśli nie masz pomysłu, jak napisać potrzebny wniosek, możesz zajrzeć tutaj: LINK. Znajdziesz tu bazę wzorów pism formalnych, przygotowaną przez Uczelnianą Komisję Dydaktyczną, z której możesz pobrać interesujące Cię podanie.


Autorzy mają jednak świadomość tego, że nawet bardzo dokładna lektura „Słownika” może nie wystarczyć do rozwiązania każdego problemu. Dlatego zapraszamy na dyżury Zespołu Praw Studenta, które odbywają się w biurze Zarządu Samorządu Studentów. Harmonogram dyżurów członków Zespołu Praw Studenta znajduje się pod LINKIEM.


Mamy nadzieję, że „Słownik terminów regulaminowych” okaże się pomocną lekturą w codziennym zmaganiu się ze studenckimi problemami.

Janusz Gąciarz Okładka słownika 16 kB

Okładka słownika (Janusz Gąciarz)